Logo E-Defter
12 Aralık 2016

Logo E-İrsaliye

logo e-irsaliye

Ürün Açıklaması


Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 01.01.2018 itibariyle isteğe bağlı olarak uygulamaya geçirilecek olan e-İrsaliye, kağıt ortamdaki “Sevk İrsaliyesi” ile aynı hukuki niteliklere sahip dijital irsaliye belgesidir. Ticari hayatımızda “Sevk İrsaliyesi” ve “Taşıma İrsaliyesi” en yaygın kullanılan irsaliye türleridir. İlk etapta sadece “Sevk İrsaliye” belgesi e-İrsaliye kapsamına dahil edilmiştir. 01/01/2018 tarihinden itibaren, isteğe bağlı olarak şahıs ve sermaye şirketleri e-İrsaliye uygulamasına geçiş yapabilir.

BİLGİ ALIN

e-İrsaliye Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1E-İrsaliye Nedir?
Kağıt sevk irsaliyesi ile bire bir aynı hukuki niteliklere sahip elektronik bir belgedir. Elektronik irsaliyenin standartları Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenmiştir. e-İrsaliye kağıt olarak düzenlenen, en az üç nüsha olan sevk irsaliyesi ile aynı özelliklere ve hukuki niteliklere sahiptir ve sevk irsaliyesinin yerine geçmektedir.
2Kağıt İrsaliye ile e-İrsaliye'nin Farkı Var mıdır?
E-irsaliye, kağıt irsaliye ile birebir aynı niteliklere sahip olacaktır.
3Kimler e-İrsaliye Düzenleyebilir?
E-fatura sistemine kayıtlı olan tüm kullanıcılar e-irsaliye sistemine dahil olabilecektir.
4E-İrsaliye'nin e-Fatura ile Benzer Noktaları Nelerdir?
E-irsaliye, e-faturadan bağımsız bir uygulamadır ancak e-faturada olduğu gibi, merkezinde GİB’in olduğu bir uygulama olarak hayatına başlayacaktır.
5Kendi Depolarım Arasındaki Sevkiyatta Düzenlediğim İrsaliyeler, Elektronik Ortama Taşıyabilecek miyim?
Dahili sevkiyat kapasamında depolarınız arası oluşan irsaliyeleri elektronik ortamda düzenleyebileceksiniz.
6E-İrsaliye Kullanıcıları İçin Yol Denetimi Nasıl Olacak?
Yol denetimleri devam edecek ve kontrol memurları e-İrsaliye bilgilerine ellerinde bulunan tabletler üzerinden ulaşabileceklerdir. Araca ait plaka bilgisi ve şoföre ait TC kimlik numarası e-İrsaliye üzerinde yer alacaktır. Bu bilgiler ile tablet üzerinden e-İrsaliyeye ulaşılabilecek ve denetim yapılabilecektir.
7Herkese e-İrsaliyeyi Gönderebilecek miyim ?
e-İrsaliye gönderimi kapalı bir sistem üzerinden ilerleyeceği için sadece sisteme kayıtlı firmalar birbirlerine e-İrsaliye gönderebileceklerdir. Taraflardan birinin e-İrsaliye sistemine kayıtlı olup diğerinin olmadığı durumlarda, e-İrsaliye kullanıcısı firma tarafından diğerine kağıt irsaliye düzenlenecektir.
8Alıcı Olarak e-İrsaliye Kullanıcısı Değilsem Kağıt İrsaliye Düzenlemeye Devam Edebilir miyim?
e-İrsaliye sisteminin kullanabilmek için her iki tarafın da kayıtlı kullanıcı olması gerektiğinden, alıcı e-İrsaliye kullanıcısı değilse kağıt irsaliye düzenlemeye devam edilebilecektir.
9E-İrsaliye'nin Kağıt Çıktısını Almaya Gerek Var mıdır?
Malın fiili sevki sırasında araç içinde e-İrsaliyenin bir örnek kağıt çıktısının bulundurulması ya da elektronik olarak görüntülenmesinin sağlanması zorunludur.

Demo Talep Formu

Demo talep formunu doldurarak logo go3, tiger 3, tiger 3 enterprise ürünleri ile ilgili demo talebinde bulunabilirsiniz.